کبد چرب

بررسی اثر گیاه دارویی آرتیشو بر شاخص­های کبد چرب 

باکتری ماست به کبد کمک می کند تا دوباره آنزیم خود را تولید کند. اصولا وجود چربی در کبد طبیعی است اما اگر این میزان بیش از پنج تا ده درصد از وزن کبد بشود، فرد به کبد چرب دچار شده است. اما برای برخی افراد، این بیماری می تواند منجر به مشکلات کبدی خطرناک شود. گاهی اوقات دیده می شود که بیماری های مختلف از جمله کبد چرب بر روی روابط جنسی افراد تاثیر منفی می گذارد و تا درمان بیماری برخی از فعالیت های فرد مختل می شود. تعداد 107 نفر BMI بالای 30 و WHRبیش از 9/0 داشتند که از این تعداد 44 نفر حاضر به همکاری و وارد مطالعه جهت بررسی احتمال داشتن کبد چرب با استفاده از سونوگرافی و اندازه گیری آزمایشهای خونی و آنزیم های کبدی (ALT و AST) شدند.

یکی از این بیماری های شایع، کبد چرب است.

در بعضی از بیماران برای تشخیص چربی کبد حتی به نمونه برداری نیاز داریم. در این آزمایش، دکتر یک نمونه کوچک از بافت کبد را به وسیله یک سوزن که وارد شکم می کند بر می دارد. وی همچنین درباره کبد چرب الکلی گفت: این بیماری جزو اولین مرحلههای بیماریهای کبدی مربوط به الکل است. مصرف بیش از حد الکل باعث ایجاد کبد چرب می شود. قرمزی کف دست و صورت از علایم دیگر بیماریهای کبدی میباشد که غیراختصاصی است.

همچنین بیان شده است که از دست دادن بین 7 تا 10 درصد از وزن بدن میتواند علائم دیگر کبد چرب غیرالکلی مانند التهاب، فیبروز و جای زخم را کاهش دهد. کبد چرب الکلی مربوط به الکل است؛ زمانی که یک شخص الکل زیادی مصرف نماید، کبد صدمه میبیند و توانایی از بین بردن چربیها را از دست میدهد. در این روش پزشک قسمت بسیار کوچکی از بافت کبد را بر میدارد و مورد آزمایش قرار میدهد.

اگرچه تاثیر آن در این زمینه خفیف است، اما نشان داده شده است که میتواند سطح آنزیمهای کبد را کاهش دهد. با توجه به اهمیت وظیفه کبد هر گونه بیماری در آن می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری در فرد شود. پس از نمایان شدن علائم کبد چرب روی پوست، نشان از نیاز ما به مراجعه هر چه زودتر، به پزشک است. بره موم ماده ای کمتر شناخته شده بوده که از تولید زنبور عسل است. کبد بیشتر در معرض آسیب است، و کمتر کار می کند.

راه های متعددی برای پیشگیری از چرب شدن کبد وجود دارد. افزایش آنزیم های کبدی ALT و AST و وجود سطوح غیر طبیعی آلبومین و پروترومبین در نتایج آزمایش خون به تشخیص این بیماری کمک می کند. شیوع کبد چرب در کودکان چاق نسبت به کودکان با وزن طبیعی، بالاتر است؛ اصلاح سبک زندگی به بهبود این بیماری کمک میکند. در صورتی که در مراحل اولیه بیماری هستید همانطور که اشاره کردم با تغییر رژیم غذایی و اصلاح روش زندگی بیماری برطرف خواهد شد.

به عقیده من یکی از بهترین آن ها اصلاح شیوه زندگی (Life Style) و رژیم غذایی است. دستورالعمل: کافی است یک قاشق غذاخوری سرکه سیب سرخ شده را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و برای خوش طعم شدن میتوانید در صورت تمایل کمی عسل خام بیفزایید و آن را دو بار در روز قبل از وعدههای غذایی بنوشید و این روش را برای درمان کبد چرب چند ماه دنبال کنید. اگر به دلایلی مجبور به مصرف اینگونه دارو ها باشیم باید ابتدا (قبل از مصرف دارو) آزمایش کبد بدهیم تا از سالم بودن کبد مطمئن شویم سپس سعی کنیم سایر عواملی (مثل چاقی و کم تحرکی) که باعث ابتلا به این بیماری می شوند را از بین ببریم.

باید مطمئن شد که فرد به کبد چرب مبتلا است نه دیگر بیماری های التهاب کبدی. راه های پیشگیری از ابتلا به کبد چرب چه چیزهایی هستند؟ قبل از تشخیص کبد چرب غیر الکلی پزشک شما باید شرایط دیگر را رد کند. دسته بندی مهم دیگری که برای کبد چرب در نظر گرفته می شود، انواع این بیماری بر اساس پیشرفت آن است. این باور اشتباه است و در بلندمدت نتایج خوبی ندارد. سطح GGT در میان سیاه پوستان بیشتر است. پزشک میتواند یک تجزیه و تحلیل کامل از شرایط شما و سطح بیماری بکنید و دارو برای کنترل بیماری تجویز کند یا فرد را به یک متخصص تغذیه راهنمایی کند تا بتواند یک برنامه رژیم غذایی درمان کبد چرب را برای او تدوین کند.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مسعود نموی راجع به بیماری کبد چرب از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. همچنین می توانید مستندات پزشکی و آزمایش های خود را برای تشخیص مرحله و وخامت کبد چرب برای دکتر مسعود نموی ارسال کنید. با سلام دکتر مسعود نموی پزشک متخصص بیماری های داخلی و از پزشکان مشاور دکترساینا هستم. از دکتر مسعود نموی چه سوالاتی باید در رابطه با کبد چرب بپرسم؟ ارمغان سادات کیهان مهر متخصص طب ایرانی درباره راههای پیشگیری از کبد چرب در کودکان اظهار کرد: امروزه کبد چرب شیوع زیادی پیدا کرده و بروز آن در کودکان یک اخطار جدی است.

راه های تشخیص کبد چرب چیست؟

چربی های شکسته نشده در کبد جمع شده و باعث به وجود آمدن کبد چرب می شوند. به نظر می رسد ارتباط بین بیماری و مقاومت به انسولین وجود دارد. کبد چرب گرید 3 و 4 باید تحت نظر پزشک درمان شود اما کبد چرب گرید 1 و 2 با کمی کنترل در خانه درمان میشود. اما اگر چربی کم یا الکل کم نیز مصرف کنید، بافت چربی می تواند در کبد شما ایجاد شود.

این می تواند منجر به زخم بافت کبدی شده که به عنوان سیروز کبدی شناخته می شود. هنگامی که عضلات و بافت شما برای انرژی به قند نیاز دارند، انسولین به باز کردن سلول ها در جذب گلوکز از خون کمک می کند. کبد چرب گرید 2: این بیماری کمی سخت تر از وضعیت پیشین است و فرد باید تحت معالجه قرار گیرد و از رژیم غذایی خاصی پیروی کند. اولین قدم در درمان این بیماری، پیگیری توصیه های لازم برای کاهش عوامل خطر ابتلا به آن است.

در واقع برنج یکی از عوامل اصلی چاق شدن و ابتلا به کبد چرب محسوب میشود.

این نوع از بیماری برگشت پذیر است یعنی با رعایت نکاتی بیماری برطرف خواهد شد. البته ممکن است کبد فرد بدون این که بزرگ شود، ملتهب شده باشد که در این صورت پزشکان با معاینه شکم نمیتوانند آن را تشخیص دهند. همینطور ترب نیز به باز شدن انسداد کبد کمک میکند. اگر علائم مانند درد شکمی سمت راست، زردی یا تورم دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. مصرف میوههای قرمز مانند انار، زغالاخته و آلبالو و آب تازه آنها میتواند در رژیم غذایی افرادی که به کبد چرب اولیه مبتلا هستند، جای بگیرند و در تسریع روند درمان آنها هم بسیار موثر باشند.

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر به کبد چرب مبتلا می شوند.

براساس مطالعهای که در مجلهی علوم و بیماریهای گوارشی به چاپ رسید، خار مریم میتواند میزان مرگومیر افرادی را که از نارسایی کبد رنج میبرند، کاهش بدهد. سونوگرافی کبد می تواند به افزایش میزان چربی در کبد کمک کند. آخرین نوع این بیماری های مربوط به چربی کبد، کبد چرب بارداری است. فرد در این حالت دچار زردی، کاهش هوشیاری و کموی کبدی می شود. کبد بزرگترین غده در بدن انسان است. ورزش منظم برای همه مهم است، اما برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفیدتر است.

مصرف بیش از اندازه کربوهیدراتهای تصفیه شده که شیرینی یا نوشیدنیهای بسیار شیرین مثل انواع نوشابه ها مثال بارز آنها هستند، سبب تشدید کبد چرب، بویژه در افراد چاق یا مقاوم به انسولین، خواهد شد. به طور کلی بهره گیری از غذا هاي گرم پیشنهاد میشود ولی نباید در بهره گیری از غذا هاي گرم هم افراط شود. کبد چرب زمانی خطرناک می شود که توجه لازم به درمان آن صورت نپذیرفته و کبد به طور کامل از بین رفته است. یکی از بیماری های شایع کبد است، به طور طبیعی مقداری چربی در سلول های کبد وجود دارد اما زمانی که بیش از 5 درصد از کبد را چربی فرا گیرد در علم پزشکی به آن کبد چرب گویند.

در بسیاری از موارد در کبد چرب غیر الکلی، علائم قابل توجهی وجود ندارد.

نحوه ی تشخیص کبد چرب در ابتدا با استفاده از سونوگرافی و سپس بررسی آنزیم های کبدی است. علامت خاصی در بیماران مبتلا به کبد چرب نمایان نمی شود. علامت های خاص بیماری کبد چرب شامل ضعف می شود، یکی از این علائم ضعف شدید می باشد که در بیماران بدون هیچ دلیلی شگل می گیرد و این افراد را از فعالیت های زیادی دور می کند. این گیاه از آنجا که ترکیبی به نام سیلی مارین دارد، می تواند در کاهش میزان جذب چربی به ویژه چربی بد (LDL)، تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول موثر باشد.

انسولین همچنین به میزان کافی گلوکز اضافه می کند. هنگامی که 5 تا 10 درصد وزن کبد از چربی تشکیل شده است، این وضعیت را می توان به عنوان استئاتوز کبدی تعریف کرد. در بین این عوامل دیابت یک علت مهم و شناختهشده در ایجاد کبد چرب است و هر چه طول مدت ابتلا به دیابت طولانی باشد یا درمان آن ناقص انجام شود، احتمال ابتلا به این بیماری هم در این افراد بیشتر است. توجه داشته باشید که علاوه بر ناتوانی کبد در شکستن چربی ها، یکی دیگر از عوامل چرب شدن کبد، ورود حجم زیادی چربی به کبد می باشد.

از دیگر علل زمینه ساز کبد چرب کم تحرکی، مصرف غذا های آماده و فست فود ها، بیماری دیابت و بالا بودن چربی خون است.

این مزیت سبب پیشبینی عوارض کبدی از جمله تجمع مایعات در شکم میشود. در این مقاله / پادکست قصد دارم راجع به کبد چرب توضیحاتی خدمت شما ارائه کنم. اخیراً جراحیهای کاهنده وزن مانند بای پس معده، بالن معده و جراحیهای لیپوماتیک، لیپوساکشن یا انواع پیکرتراشی به عنوان روشهای جدید برای کاهش چربی انباشته در میان بافتها و کاهش وزن، بکار برده میشود که تحقیقات نشان میدهد که احتمالاً در درمان چربی و وضعیت کبد نیز موثر میباشند.

تحقیقات سال 2017 ارتباط این قندها وایجاد چربی در کبد را شرح میدهد. اما تحقیقات بیشتری نیاز است. کبد چرب حاد بارداری یا AFLP یک عارضه نادر اما خطرناک در دوران بارداری محسوب میشود که علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. در برخی موارد نارسایی کبدی می تواند با داروها درمان شود اما معمولا پیوند کبد مورد نیاز است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ قدرت بالقوه سرکه سیب سیب را در کاهش چربیها مانند کلسترول و تری گلیسیرید در موشهایی که رژیم غذایی با کلسترول بالا تغذیه کرده بودند، مورد بررسی قرار داد و نتیجه گیری شد که سرکه سیب سبب محافظت از گلبولهای قرمز، کلیه و کبد از اکسیداسیون و همچنین کاهش میزان چربی خون میشود؛ همچنین سطح آنتی اکسیدان بدن را افزایش میدهد.

افراد مبتلا به کبد چرب که دچار سیروز کبدی میشوند بیشترین میزان خطر نارسایی کبدی را دارند.

والدین حتما بخوانند: کبد چرب در کودکان، والدین چه کارهایی باید انجام دهند؟ این بیماری اغلب در افراد 40 تا 60 سال بروز پیدا می کند و در خانم ها شایع تر است. در بسیاری از موارد، تغییر شیوه زندگی میتواند به بهبود این بیماری کمک کند. همچنین در صورتی که منعی از جانب پزشک نداشته باشید روزانه به مدت حداقل نیم ساعت ورزش هوازی، به طوری که باعث ایجاد تپش قلب و عرق کردنتان شود نیز به پیشگیری کمک می کند.

۲- و در صورتی که بدون مصرف الکل بوجود آمده باشد به آن بیماری کبد چرب غیر الکلی می­گویند. این نوع از بیماری در زمان بارداری، فرد را درگیر می کند و نادر است؛ ولی در صورتی که به آن دچار شوید، خطرات جدی هم برای مادر و هم جنین به دنبال دارد. در این مطالعه حجم نمونه 90 نفر بود. نمونه در آزمایشگاه برای علائم التهاب و زخم بررسی می شود. در برخی از مبتلایان به بیماری کبد چرب عوارضی از جمله اسکارینگ یا زخم کبد که تحت عنوان فیبروز نیز شناخته میشود، مشاهده میگردد.

استئو هپاتیت غیرالکلی (NASH):

بسیار جدی تر از یک کبد چرب ساده بوده و شرایطی است که در آن علاوه بر تجمع چربی در کبد، سلول های کبدی دچار التهاب و آسیب جدی نیز شده باشند. کلیهها میتوانند تحت تاثیر کبد آسیب دیده قرار گرفته و نمیتوانند تمام بیلیروبین موجود در ادرار را تصفیه کنند. کبد چرب غبر الکلی و بیماری کبد چرب الکلی (ALD) تحت شرایط نامنظم بیماری کبد چرب قرار دارند. ولی در صورت ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی، خطر ابتلا به سیروز کبدی و نارسایی کبد در شما وجود خواهد داشت.

درمان بیماری کبد چرب با غذا

علائم کبد چرب و راه های درمان کبد چرب در خانه

ارتباط گروه های غذایی با بروز کبد چرب

برچسب‌ها، ، 

 

Related posts

Leave a Comment