بورس و ریسک

بورس و ریسک

[ad_1]

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سیدمحمدمهدی آقامیری؛ بازار بورس را به طور کلی می توان مکانی نام برد که در ان سهام شرکت های گوناگون تولیدی و خدماتی و سرمایه گذاری داد و ستد می شود. این بازار منافع و سودهای بسیار زیادی برای اقتصاد هر کشور دارد که از جمله ی آن کنترل نقدینگی در جامعه،ایجاد یک فرصت سرمایه گذاری مطلوب برای سرمایه گذاران و مهیا نمودن زمینه توزیع عادلانه ثروت می باشد.

 

مزیت های کلان بورس مسبب آن می شود که دولت ها میل بسیاری به این بازار نشان دهند و به صورت همه جانبه حمایت کنند.مزیت هایی همچون: 1_رشد تولید ناخالص ملی و مهار تورم 2_استفاده از پس انداز های فردی و کوچک مردم 3_هدایت سرمایه های سرگردان و  4_ کمک به رشد صنعتی شدن کشور.

 

مقام معظم رهبری هم در دیدار با جمعی از تولید کنندگان، کارافرینان و فعالین اقتصادی به عموم مردم در استفاده از کالاهای داخلی، شرکت در سرمایه گزاری های مولد همچون تعاونی ها و بورس و ترویج فرهنگ کار جهادی تعاون توصیه کردند که این نشان از اهمیت بورس برای اداره اقتصاد کشور می باشد.

 

چه خطرات و ریسک هایی پیش روی ما است؟

خطرات بورس و ریسکهای موجود در بازار بورس از جمله مولفه‌های موثر در تصمیم گیری برای ورود به بورس هستند.

در ابتدای آموزش بورس و ورود به بازار، آگاهی از خطرات بازار بورس بسیار با اهمیت می باشد. مثل هر بازار دیگری بازار بورس هم خطرات خاصی را تجربه کرده است ما هم بهتر است قبل از ورود به بورس همه با تمامی این خطرات اشنا شویم و اگر تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار داریم این تهدید هارا به جان بخریم.

 

خطرات بورس انواع مختلفی دارند که چند گروه اصلی آنها عبارتند از:

خطرات شرکت ها

خطرات صنعت

خطرات بازار

خطرات کشوری

خطرات جهانی

شرایط بورس‌ها در همه جای جهان شرایطی بسیار منحصر به فرد و ویژه است. سرمایه گذاران حرفه ای اغلب از قبل چاره و علاج خطرات احتمالی را به خوبی می‌دانند. آموزش بورس بصورت اصولی، تنها راه دقیق و سریع برای شناخت کامل بازار بورس و مخاطرات آن می‌باشد.

برخی از این ریسک ها عبارتند از:

رویدادهای جهانی مثل قیمت ارز

تنش‌های سیاسی مثل تحریم

جو روانی بازار مثل ترس یا طمع سرمایه‌گذاران

اخبار لحظه ای مثل قیمت انرژی

گزارش‌های شرکت مثل تعدیل سود شرکت

 

باورهای غلط بورسی

پول دار شدن در یک چشم به هم زدن

افراد بسیاری بر این باورند که ورود به بازار بورس یعنی ثروتمند شدن در یک شب. پر واضح است که علت ورود افراد به بازار بورس اوراق بهادار مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگر، به دلیل کسب سود و منافع است اما بدون کشیدن رنج و سختی این امر میسر نمی شود.

 

معامله در بورس با وام بانکی یا قرض

توصیه اغلب کارشناسان خکار کشته بر این است که با پول مازاد خود معامله کنید، نه با پول وام و پولی که برای امرارمعاش قرارداده‌اید.

 

تکیه بر مشاوره افراد ناشناس

یکی دیگر از باورهای غلطی که برخی مواقع گریبان گیر سهامداران می‌شود، این است که آن‌ها در کارگزاری‌ها و یا حتی گروه‌های تلگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی با افراد به ظاهر مطلعی آشنا می‌شوند که اصطلاحا به دیگران سیگنال ارائه می‌کنند! این موضوع سبب می‌شود تا این دسته از سهامداران صرفاً بر اساس نظرات افراد به ظاهر آگاه اقدام به خرید و فروش نمایند، بدون آنکه علت این خرید با فروش را بدانند. این نحوه خرید و فروش ۲ مشکل عمده را در پی خواهد داشت:

1_با این شیوه سهامداران روش درست و منطقی معاملات را که متکی بر اصول و تحلیل خاصی می باشد را فرا نخواهند گرفت.

2_این روش معامله موجب ایجاد جوی هیجانی در بازار شده و به افزایش حباب یا کاهش بی‌رویه قیمت سهام منجر می شود.

 

دولت چرا تنور بورس را داغ نگه می دارد؟

دولت قصد دارد در هفته‌های جاری و آتی، به فروش برخی از سهام ها اقدام کند و این عرضه تا جایی ادامه یابد که اختیار عزل و نصب های آن ها در اختیار دولت بماند. تا زمانی که دولت سهام را عرضه می‌کند، وضعیت بورس با همین شکل حفظ خواهد شد.

 

دولت در این شرایط نقدینگی را به‌سمت بازار سرمایه سوق داده است و در تلاش است بتواند با برخی عرضه‌ها، به تأمین منابع مالی دولت و جبران کسری بودجه خود از طریق فروش دارایی‌ها و اموالی که مربوط به مردم و در اختیار دولت است، اقدام کند.

 

برای نمونه، در دو هفته گذشته سهام دو واحد، 9600 میلیارد تومان فروش رفت که درآمد قابل‌توجهی در این شرایط برای دولت است. دولت قصد دارد در هفته‌های جاری برخی سهام ها حتی سهام سازمانهای توسعه‌ای را عرضه کند.

 

هیچ یک از بازارها در حال حاضر فعال نیست، به‌عنوان مثال تورم در پایان سال 98، 41.2 درصد است، در نظام بانکی، نرخ سود برای سپرده گذاران 15 درصد اعلام می‌شود. این رقم به سپرده گذاران می‌گوید “در صورتی که در بانک سپرده گذاری کنید، قدرت خریدتان 25 درصد کاهش می‌یابد.”

 

با شرایط فعلی منابع و نقدینگی به‌سمت ارز و طلا نمی رود، بازار مسکن راکد است و آمارها در خصوص پروانه ساخت و بهره‌داری در حداقل می باشد. شرایط بازارهای مذکور، انگشت اشاره‌اش به‌سمت بازار سرمایه است.

 

دولت کنار تلاش برای جبران کسری بودجه خود از طریق بازار سرمایه، در تلاش است به این وسیله نقدینگی لجام‌گسیخته کنونی را مدیریت و از همین طریق نیز موجبات کاهش نرخ تورم را فراهم کند. همین اتفاقات به‌نفع دولت خواهد بود ولی کمکی به تولید و رونق تولید و جهش آن نمی‌کند؛ چراکه آنچه دولت از این بازار کسب کند، صرف هزینه‌های جاری خواهد کرد.

 

به گفته ی یک کارشناس اقتصادی امکان خطر افزایش تعداد بدهکاران بانکی زیاد می باشد زیرا این افراد با فشار به بانک ها از آن ها تسهیلات گرفته و آن را وارد بازار سرمایه خواهند کرد و با ریزش شاخص ها قادر به باز پرداخت بدهی خود به بانک ها نخواهند بود و این مسئله معضلاتی را برای نظام بانکی کشور ایجاد خواهد کرد.

 

وی در این شرایط، نگران وضعیت سهامداران خرد است که قوانین بازی در بازار سرمایه را نمی‌دانند و زیان فراوانی خواهند دید.

 

سیدمحمد مهدی آقامیری – دانشجوی دانشکده اقتصاد و عضو بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی(ره)

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

[ad_2]

Source link

Related posts

Leave a Comment